Dzień Dziecka

Lista awaryjna na Dzień Dziecka

 

Rok w rok to samo. Mamy obok dzieciaki, które obdarowujemy z różnych okazji, w tym z okazji Dnia Dziecka. Sprawa jest prosta, kiedy cwani rodzice (ja i Paweł) organizują zbiórkę, aby sprawić dziecku jakiś droższy prezent. Praktykujemy to od jakiegoś czasu i Julia ma już całkiem niezły zestaw kosmicznego Lego. Jest Saturn V, stacja badawcza, międzynarodowa stacja kosmiczna – wszystko cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Sprawy komplikują się, jeśli musimy wymyślić coś sami. Jak wiadomo, książka jest najlepszym prezentem na wszelkie okazje. Tylko jak się połapać w tym gąszczu księgarnianych regałów? Gdyby nie fakt, że zajmuję się książkami na co dzień, miałabym bardzo, bardzo pod górkę. Wszystko jest kolorowe, z każdym rokiem staranniej wydane, a już trafienie w książkę odpowiednią dla wieku… mówiąc najogólniej: najgorzej.

Podpowiem wam, na ile potrafię, co uważam za sensowny zakup z nadzieją, że trafi też w gusta obdarowywanych.

 

 

Najmłodsi czytelnicy

 

  1. Chris Haughton, Trochę się zgubiłam, O nie, Dudusiu, Ćśśś! Mamy plan

(Wydawnictwo Dwie Siostry)

 

  1. Eric Carle, Bardzo głodna gąsienica, również w wersji XL

(Wydawnictwo Tatarak)

Zatrzymam się tu na chwilkę. Książki Wydawnictwa Tatarak są warte polecenia i praktycznie nie ma tytułu, którego bym nie rekomendowała. Pięknie wydane, angażujące, świetnie zilustrowane i – co być może najważniejsze w tej grupie wiekowej, wytrzymałe.

 

  1. Katsumi Komagata, Pierwsza książka

(Wydawnictwo Wytwórnia)

Przy tym wydawnictwie również warto zrobić przystanek. Warto sprawdzić książki wczesnokonceptowe dla najmłodszych. Możecie je kupić pojedynczo lub w zestawie.

 

 

Przedszkolakiem być (tym młodszym)

 

  1. Agata Loth-Ignaciuk, Berenika Kołomycka seria Arcygroźne domostworyry: Mika i wyjec, Mika i bulgot

(Wydawnictwo Druganoga)

 

  1. Maria Dek, Przeplatalińscy

(Wydawnictwo Dwie Siostry)

Trzeba przyznać, że Wydawnictwo Dwie Siostry są zdecydowanym faworytem wielu zestawień. Trudno się dziwić, gdyż oferuje szeroki wybór książek i różnorodność. Śmiało można powiedzieć, że to pewniaki. W tej grupie wiekowej warto też zwrócić uwagę na serię o ulicy Czereśniowej.

 

  1. Armando Quintero, Marco Somà, Nie trzeba słów

(Wydawnictwo Tako)

 

 

Przedszkolakiem być (całkiem dużym)

 

  1. Ramona Badescu, Benjamin Chaud, seria o słoniu Pomelo np. Pomelo w wielka przygoda, Pomelo rośnie, Pomelo podróżuje

(Wydawnictwo Zakamarki)

 

  1. The Fan Brothers – Terry, Eric i Devin Fan, Projekt Barnabek

(Wydawnictwo Skład Papieru)

W ofercie tego małego wydawnictwa znajdziecie też Żelaznego Olbrzyma oraz Smoka mojego taty – każdy z tytułów będzie udanym prezentem. Książki przypominają klasykę, kuszą wizualnie, a nade wszystko uczą… nienachalnie.

 

  1. Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Mapy

(Wydawnictwo Dwie Siostry)

Jeśli jakimś sposobem nie znacie tych książek (jest kilka wariantów), to zdecydowanie jest to moment na ich poznanie. Rosną wraz z dzieckiem, od przedszkola aż po koniec nauczania początkowego będą najpewniej świetną rozrywką, ale też uzupełnieniem wiedzy zdobywanej w szkole. Stanowią też punkt wyjścia do poszukiwań nie tylko geograficznych, ale też kulturowych.

 

 

Jeszcze nie do końca nastolatek (9-12)

 

  1. Jan Paul Schutten, Ciało. Ty I miliardy Twoich mieszkańców oraz Zagadka życia na Ziemi

(Wydawnictwo Format)

 

  1. Lisa Aisato, Życie

(Wydawnictwo Literackie)

Książka, która zdecydowanie potrafi w sobie rozkochać, zwłaszcza w warstwie ilustracyjnej. Będzie idealnym prezentem, dla dzieci i ich rodziców. To jedna z tych książek, które nie zwracają uwagi na wiek odbiorców, bo są po prostu dla wszystkich.

 

  1. Agnieszka Dąbrowska, Za duży na bajki

(Wydawnictwo Agora dla dzieci)

Ta książka będzie zapewne dopełnieniem do innego prezentu. Nie jest powalająco wydana, a okładka pozostawia wiele do życzenia (chyba, że jesteście fanami przenoszenia plakatu filmowego na okładkę książki – ja nie jestem). Jest to jednak jeden z niewielu przypadków, w których powiedzenie: nie oceniaj książki po okładce, jest wyjątkowo trafne. Jestem pewna, że ta historia wciągnie niejednego wybrednego czytelnika lub czytelniczkę.

 

 

Nie będę tworzyć kolejnych kategorii wiekowych, ponieważ uważam, że dzieciaki powyżej 13 roku życia w znakomitej większości mają już ukształtowane gusta czytelnicze (a przynajmniej obowiązujące w danym momencie). Jeśli nie wiecie, jaka tematyka interesuje nastolatka czy nastolatkę, których chcecie obdarować, ale jesteście zdecydowani na książkowy prezent, to możecie sięgnąć po jedną z poniższych propozycji.

 

Picture book

 

To moja bardzo subiektywna lista doskonałych książek ilustrowanych, w których obraz gra pierwsze skrzypce. Jestem pewna, że tak wydane książki są w stanie zachwycić nawet najbardziej opornych.

 

  1. Joanna Concejo, Zgubiona dusza, Pan Nikt, Kiedy dojrzeją porzeczki

(Wydawnictwo Format, Wydawnictwo Wolno)

 

  1. Iwona Chmielewska, Oczy, Dwoje ludzi, Obie (tekst: Justyna Bargielska)

(Wydawnictwo Warstwy, Media Rodzina, Wydawnictwo Wolno)

 

  1. Ajubel, Robinson Crusoe

(Wydawnictwo Tako)

 

  1. Shaun Tan, Przybysz

(Kultura Gniewu)

 

  1. Alicja Pismenko, Bajka o górze

(Latające Oko)

 

  1. Karolina Grabarczyk, Nika Jaworowska-Duchlińska, Toro, Czarny Kapturek

 

  1. Katarzyna Jackowska-Enemuo, Tkaczka chmur

(Wydawnictwo Albus)

 

  1. Przemysław Truściński, ks. Piotr Mańkowski, Andzia

(Timof Comics)

 

  1. Elisabeth Helland Larsen, Marine Schneider, Jestem Życie i Jestem Śmierć

(Kultura Gniewu)

 

  1. Ximo Abadia, Dyktator

(Wydawnictwo Format)

 

 

Pamiętajcie, że takie listy mają to do siebie, że nie uwzględniają wielu rewelacyjnych tytułów. Zabrakło tu książek duetu Maxa Skorwidera i Bogusia Janiszewskiego; fenomenalnych komiksów; książek Piotra Sochy czy książek non fiction dla dzieci, których wysyp przeżywamy od jakiegoś czasu. Co najmniej kolejne kilka tytułów z Wydawnictwa Albus i Wydawnictwa WYtwórnia powinno się znaleźć na liście, choćby „Egaliterra” czy „Salve Femina”. Nie sposób nie polecić książki Ivy Procházkovej „Nawet myszy idą do nieba z Wydawnictwa Afera czy „Jesteśmy zmianą” Amandy Gorman z Wydawnictwa Zygzaki.

Mam jednak nadzieję, że znajdziecie tutaj tytuł lub tytuły, które zasłużą na Waszą uwagę, a nade wszystko uradują obdarowane dzieciaki.